Чому дніпряни ще не скоро припинять задихатися від атмосферних викидів

logo

Чому дніпряни ще не скоро припинять задихатися від атмосферних викидів

Катастрофічний стан екології в Україні відомий в усьому світі. Дніпропетровщина – одна з лідерів за показниками забруднення навколишнього середовища, а найбільшим її забруднювачем є Придніпровська ТЕС.

Компанія-власник (ВП Придніпровська ТЕС ТОВ «ДТЕК Дніпроенерго») з 2011 року не проводила заходів, які б суттєво зменшили негативний вплив на довкілля. Систематично не виконуються заходи обласної та міської екологічних програм, Меморандуму із обласною державною адміністрацією, а головне не виконано жодного заходу із зазначених у дозволах на викиди, виданих Міністерством екології у різні роки.

Так, заходи щодо скорочення викидів забруднюючих речовин згідно дозволу від 18.06.2012 № 1210138400-1086А, терміном дії до 27.10.16, не було виконано. Сам цей дозвіл було анульовано в зв’язку з отриманням на підприємстві нового дозволу на викиди від 25.12.2015 № 1210138400-1086, терміном дії до 25.12.2022 року. Цим, досі діючим дозволом на викиди передбачено проведення 5 заходів щодо скорочення викидів забруднюючих речовин, а саме:

Встановлення емульгаторів для енергоблоків № 7, 8 та 10. Термін виконання заходів – 31.12.2017 рік.
Доведення показників ефективності електрофільтру до проектних даних для енергоблоку № 11. Термін виконання заходу – 31.12.2017 рік.
Реконструкція електрофільтру для енергоблоку № 13. Термін виконання заходу – 31.12.2017 рік.
Будівництво блочних сірко очисних установок для енергоблоків №№ 7-11, 13. Термін виконання заходів – 31.12.2017 рік.
Будівництво блочних азотоочисних установок для енергоблоків №№ 7-11, 13. Термін виконання заходів – 31.12.2017 рік.

Однак, на сьогодні жоден із зазначених дозволом заходів на станції не реалізовано, а роботи по їх реалізації не проводяться.

Це свідчить про те, що підприємство протягом багатьох років вводить в оману громадськість, жодного разу не виконавши своїх зобов’язань чи, тим більше, обіцянок.

З 1 січня 2018 року, згідно з дозволом, у підприємства наступили зобов’язання зменшити викиди пилу, діоксиду сірки, оксидів азоту, оксидів вуглецю у декілька десятків разів (за різними джерелами викидів)! Але зважаючи на те, що жодної модернізації очисних споруд не проводилось, підприємство суттєво перевищує максимальні концентрації забруднюючих речовин вже від початку нового року.

Екоактивісти б’ють на сполох та звертаються до містян за допомогою, аби змусити Придніпровську ТЕС все ж таки виконувати свої зобов’язання. Після місяців суперечок з активістами та представниками контролюючих органів Придніпровська ТЕС врешті-решт отримала негативну відповідь від Міністерства екології та природніх ресурсів щодо можливості збільшення гранично допустимого рівня викидів в атмосферу. Проте активісти на цьому не зупиняються та готові продовжувати боротьбу за свіже повітря у Дніпрі — звертатися до суду і писати скарги на забруднювача в усі інстанції.

Раніше небайдужі громадяни домоглися проведення громадських слухань щодо переобладнання двох блоків Придніпровської ТЕС. Активісти вимагали встановлення сучасних пилоочисних фільтрів на переобладнаних блоках, встановлення систем моніторингу викидів як безпосередньо на станції, так і навкруги.

До обговорення долучилися і представники обласної влади. Голова громадської екологічної ради ДніпроОДА Олексій Ангурець повідомив, що за меморандумом, який підписала компанія ДТЕК, з 1 січня 2018 Придніпровська ТЕС повинна буде зменшити викиди у 10 разів, але перехід з антацитового вугілля на газове дозволить теплостанції уникнути цього пункту.

«Якщо подивитися на деякі цифри, то оптимізму щодо Придніпровської ТЕС не виникає. За 2016 рік Криворізька та Придніпровська теплостанції збільшили свої викиди на 15%, порівняно із 2015 роком. Вони є одними із найбільших забруднювачами області. Окрім цього, 20% стану здоров’я обумовлено екологією, а це значить, що ці станції на 1/5 контролюють життя мешканців міста», — повідомляв еколог Олексій Ангурець.

В свою чергу представники компанії ДТЕК заявили, що усі нововведення відповідають екологічним вимогам, але все ж таки пообіцяли дослухатися до побажань і відповісти активістам протягом наступних двох тижнів.

Згодом керівництво ДТЕК визнало, що труїть дніпрян викидами ТЕС, але виконати вимоги, складені на громадських слуханнях відмовляється через фінансову неспроможність. Нагадаємо, що за оновленим рейтингом власник компанії Ринат Ахметов за останній рік збільшив свої статки на 68%.

Окрім цього, енергетики зазначають, що наявне очисне обладнання, яке працює на станції не менше 30 років, є достатнім для того, щоб повітря було безпечним для людей.

Зазначимо, що за нормативами НКРЕУ, тариф на електроенергію, що генерується в тому числі й ДТЕК Придніпровська ТЕЦ складається на основі середньомісячних цін на електроенергію, яку усі виробники продали енергоринку.

«У формулу розрахунку зашиті, як прямі витрати на її виробництво, так і додаткові платежі виробнику електричної енергії, у тому числі на реконструкцію та модернізацію енергогенеруючого обладнання, а також на виконання законодавчих актів та урядових рішень. І тут криється найцікавіше», — йдеться у дописі.

Це означає, що жителі мають сплатити, відповідно до тарифу на електроенергію, вартість модернізації двох енергоблоків Придніпровської ТЕС, які переводитимуть на газові вуглі, так само як і модернізацію усіх інших ТЕС, АЕС тощо. До того ж, це рішення ще й урядове.

Незважаючи на те, що адміністрація головного офісу ДТЕК висловлює подяку за турботу про навколишнє середовище, для співробітників Придніпровської ТЕС випускають газету «Новини станції», в якій громадcькість називають «агресивними псевдоактивістами».

«Агресивні псевдоактивісти, які лише нагнітають негатив, націлені всіляко протидіяти стабільній роботі станції» — підкреслює в статті директор Придніпровської ТЕС Сергій Дегтяренко.

Редакція Дніпрограду зв’язалась з представниками ДТЕК, щоб дізнатися, як вони коментують свої дії. На пряме питання “навіщо компанія дискредитує активістів у газеті станції?” менеджер з комунікацій ухилилась від відповіді, змінивши тему.

“Таке ставлення до громадськості є неприпустимим з боку підприємств-забруднювачів чи будь-якого бізнесу. Всі громадські активісти та представники профільних екологічних організацій, які складають актив руху боротьби за чисте довкілля Дніпра, які були присутніми на громадських слуханнях, діяли виключно в рамках законодавства України, що і підтвердили представники групи ДТЕК, анулювавши проведення перших громадських слухань в зв’язку із порушеннями з боку підприємства. Але поява згодом такої принизливої статті демонструє нещирість таких заяв і спроби вести подвійну гру”, — висловлює думку з цього приводу громадська активістка Ірина Черниш.

До того ж, в коментарі редакції Дніпрограду, енергетики запевнили, що всі ТЕС ДТЕК працюють в правовому полі та в рамках дозволів на викиди та не перевищують гранично-допустимі норми, і Придніпровська ТЕС – не є виключенням.

На думку Ірина Черниш, вплинути на керівництво групи ДТЕК має активний тиск громадськості, в рамках допустимих українським законодавством, щодо відстоювання своїх конституційних прав на чисте та безпечне життя. Окрім цього, активними має стати не тільки громада міста, але і органи місцевого самоврядування усіх рівнів, яким законом відведено – відстоювати права та представляти інтереси містян та жителів області.  

“Покращення екологічної складової міста є безпосередньо залежним від зменшення викидів Придніпровської ТЕС, як найбільшого забруднювача атмосфери міста Дніпра, ґрунтів міста та області, та її водних ресурсів. Зважаючи на імплементацію європейських екологічних норм, зобов’язання Придніпровської ТЕС в дозвільних документах на безпрецедентне зменшення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря вже з 01.01.2018 р., величезну соціальну стурбованість та активність містян у цьому питанні, у стації є лише один сценарій – встановлення сучасного очисного обладнання на всі енергоблоки та впровадження системи моніторинга.

Громада згуртувалась, сподіваємось на таку ж згуртованість влади на різних рівнях щодо питання тиску на Придніпровську ТЕС задля поліпшення ситуації із навколишнім природнім середовищем міста та області.

У іншому випадку ми так і продовжуватимемо очолювати рейтинги найбрудніших  міст України, а Україна — бути серед лідерів Європи та світу із кількості смертності від серцево-судинних та онкологічних хвороб”, — підводить підсумки громадська активістка.

Автор: Єва МЕРЕЖКО