Чи призведе нова система контролю якості продуктів до підвищення цін? — думка експерта

logo

Чи призведе нова система контролю якості продуктів до підвищення цін? - думка експерта

В Україні запрацювала нова система контролю якості продуктів – заклади харчування та магазини перевірятимуть залежно від ступеню ризику для життя і здоров`я людей. Крім того, перевірки здійснюватимуться без попереднього повідомлення. Про значення нової системи дніпрянам розповів економічний експерт Михайло Кропивко, передає Дніпроград.

Як відомо, закон України №2042 «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» набув чинності декілька днів тому — 4 квітня.

Зазначений закон прийнятий в рамках асоціації між Україною та ЄС. Михайло Кропивко пояснив головні положення закону:

На всіх підприємствах, пов’язаних з виробництвом, переробкою продуктів харчування має вводитися система внутрішньої сертифікації та зниження ризику контроля якості.
Має функціонувати реєстр виробничих потужностей для ресторанів, кафе та інших виробничих фірм.
Передбачається забезпечення нової системи ризику орієнтованого контролю. Таким чином, інспектор здійснюватиме перевірки підприємств харчової промисловості без попереднього повідомлення. Однак підприємства перевірятимуть залежно від ступеню ризику для життя і здоров`я людей. Наприклад, невелика кав’ярня може перевірятися раз на п’ять років, а от великий магазин чи ресторан — раз у квартал.
Також контролюватимуться терміни реалізації продукції та система внутрішнього контролю.
Має надаватися документальне підтвердження походження та транспортування продукту від виробника до полички магазину або ж меню закладів харчування.
Дозволяється фото- та відеофіксація як з боку перевіряючого, так з боку представників підприємств.
Після виявлення порушень Держпродспоживслужба оприлюднює на своєму сайті відповідну інформацію.

Крім того, за порушення нового закону для порушників передбачені штрафи. Сума штрафу для юридичних осіб може досягати 111 тисяч 700 гривень. В свою чергу для фізичних осіб сума складає майже 56 тисяч гривень. Розмір штрафу змінюватиметься з огляду на скоєне правопорушення.

«Закон передбачає додаткові операційні витрати виробників, продавців та керівників. В свою чергу це спричинить невелике або ж значне підвищення цін. Ймовірно, це станеться через три місяці», — вважає Михайло Кропивко.

Раніше повідомлялося, що Кабмін визначав необхідність Державного регулювання цін на продукти.

Автор: Людмила СТУПАК