Чи потрібні вчителям подарунки від батьків, — активісти Кривого Рогу

logo

День вчителя має давні традиції привітань тим, хто супроводжує на стежинці знань наших дітей. Ця місія важка, кропітка, іноді не вдячна, але вкрай важлива. Тому слова подяки в День вчителя звучать щиро та щедро. Але є одно але…

Подарунки від батьків і учнів.Чи потрібні вони вчителю сучасної школи? Чи не принижують його гідність та авторитет? Спробули поглянути на проблему з різних боків активісти в Кривому Розі.День вчителя з точки зору Батьківського комітетуІніціатори збору коштів на подарунок вчителю – батьківські комітети. Частіше за все традиція, вбита в мізки протягом десятиріч навіть не допускає якогось іншого варіанту поздоровлення. В групових чатах в вайбері ведуться жваві переговори «по скільки збирати» та «що дарувати». Якщо родкоми при тямі, той подарунок не викликає особливих питань – квіти, цукерки, записничок, підписка на профільну літературу або щось інше, що потім буде слугуватиме вчителю в роботі.

Є категорія «ручні» батьківських комітетів. В таких родкоми заздалегідь проінформовані про замовлення від вчителя, тому цілеспрямовано збирають кошти, виконуючи побажання класного керівника. Замовлення бувають дуже цікавими – від мобільного телефону до персонального комп’ютера. Останній, нібито дуже потрібен для роботи на уроці.

Але найчастіше дарують конверт із певною сумою грошей. Зміст конверту варіюється в залежності від статусу школи, міста та апетитів замовника. Відмовлення від здачі готівки не приймається. Участь у святкуванні є «добровільно-примусовою».День вчителя очами самого вчителя

Більшість сучасних педагогів не в захваті від одарювань. Для них є образливим та принизливим цей аукціон батьківської щедрості і тому деякі з них навіть навмисне заздалегідь повідомляють батьків, що ані подарунків, ані «законвертованих» грошей не приймають.

Для вчителя, що отримує задоволення від роботи, справжнім подарунком є підготовлений до уроку клас, активна робота учнів під час навчання, старанність школярів та повага до предмету. До речі, учні самі відчувають таких педагогів і проблем з навчанням або з дисципліною не буває.

На думку самих вчителів, достойна заробітна платня є найкращим подарунком та гідним шануванням вчительської праці. Чомусь існує хибна думка, про те, що вчителі отримують малі зарплати. Це не так. Уряд в останні роки значно підвищив і вчительські ставки, і планує підвищення на 25% на 2018 рік. Зараз поновлено виплати за класне керівництво, за перевірку зошитів, за престижність праці. На руки вчителі тепер отримують приблизно від 4 до 8 тисяч в залежності від свого навантаження та категорії.День вчителя: поради юристаЗ юридичної точки зору забороняти дарунки некоректно, бо це є сфера особистих відносин. Але і змушувати здавати гроші на подарунок вчителю ніхто не має права. Навіть якщо більшість батьків зголосилися придбати разом подарунок, то голові батьківського комітету слід пам’ятати, що згідно ст. 41 Конституції України збирати кошти треба в довільному порядку, тобто кожен вносить стільки, скільки вважає за потрібне. Примусове стягнення грошей кваліфікується вже як вимагання і підпадає під ст.189 з такою ж назвою в Кримінальному Кодексі України.

Вчителям потрібно пам’ятати, що подарунки не відносяться до благодійних внесків на користьбюджетного закладу, тому вони не потребують обліку. Але необхідно знати, що вартість подарунка обмежена і не може перевищувати прожитковий мінімум (1700 грн.), а сумарна вартість подарунків за рік не повинна бути більшою, аніж подвійний прожитковий мінімум.День вчителя. Думки свідомих батьків

В початковій школі висловити повагу улюбленій вчительці дуже просто. Власноруч зроблена листівка, малюнок, фотоколаж, віршик, пісенька, домашнє печиво або прянички – цілком припустимі знаки уваги.

В середній та старшій школі спектр поздоровлень розширюється: креативні відеопривітання, стінна газета із словами вдячності для педколективу, традиційний концерт і безліч цікавих ідей, розіграшів, конкурсів та привітань. В деяких школах навіть проводять день самоврядування, коли школярі 11 класу та педагоги на день міняться містами.

Виявляється, що для вчителя, що щиро переймається проблемами своїх учнів, поважає їх, дослухається до дитячих думок, намагається, щоб шкільні роки не стали важким тягарем, а пройшли цікаво та корисно, не треба ніяких особливих дат. Але для цього поряд повинні бути небайдужі батьки, що разом із вчителем працюють над розвитком та вихованням своїх дітей.

Долучитися до лав свідомого батьківства можна вже сьогодні на семінарі «Права батьків у закладах освіти», що відбудеться у Діловому Громадському Центрі в офісі 410/10 о 18:00 (центр за тотгово-розважальним комплексом по Героїв АТО, 30Г).

Довідки за телефоном: 067 133 79 84. Акативісти запрошують взяти участь у зустрічі батьків, так і вчителів!