Через річку від окупантів: як живе Нікополь без Каховського водосховища та половини жителів

logo

Анна Целуйко

В Україні є кілька міст, які російська армія обстрілює чи не кожного дня. Причина – загарбники дуже близько. Від щодених атака і ударів потерпають Харків, Херсон, Запоріжжя.

А ще – Нікополь. Це – промислове місто на березі Каховського водосховища, зазнало спустошення через руйнування контрольованої Росією греблі Каховської ГЕС. А тепер стриється з лиця землі обстрілами.

Неподалік від Нікополя– Енергодар та Запорізька атомна станція, окуповані російськими військами. Звідти окупанти й завдають ударів по місту, руйнуючи цивільну інфраструктуру і убиваючи людей.

За два роки повномасштабної війни у Нікополі загинули 39 осіб, 240 людей зазнали поранень, пошкоджені майже п’ять з половиною тисяч будинків. Через постійну небезпеку місто залишила половина його жителів.

Проєкт Радіо Свобода«Новини Приазовʼя» у цьому репортажі розповідає про трагедію Нікополя.

Російська армія стоїть за 10 кілометрів від Нікополя. Попри це у місті ще залишаються цивільні, які не хочуть покидати рідні домівки. Як вони живуть під обстрілами?

Вид з Нікополя на окупований Енергодар та Запорізьку АЕС, березень 2024 рік

Вид з Нікополя на окупований Енергодар та Запорізьку АЕС, березень 2024 рік«Небезпека завжди поруч»

Нікополь розташований на березі Каховського водосховища, на місці якого тепер піски і мілкі озера.

Нижче за течією Дніпразруйнована гребля Каховської ГЕС. Через річище – Запорізька атомна електростанція, що з березня 2022-го року захоплена російськими окупантами.

З Нікополя ЗАЕС видно неозброєним оком.

Перебувати тут небезпечно, бо будь-якої миті може бути обстріл.

Позиції російської армії так близько, що часу зреагувати на тривогу практично немає. Російські війська б’ють по місту реактивною артилерією – «Градами» та «Ураганами».

Висохше Каховське водосховище біля Нікополя

Висохше Каховське водосховище біля Нікополя

На світанку 6 червня стало відомо про руйнування дамби Каховської ГЕС. Україна звинувачує упідриві греблі Каховської ГЕС Росію. Кремль назвав руйнування греблі «навмисною диверсією» з боку Києва.

Представники країн Заходу, коментуючи руйнування греблі, прямо не заявляли про те, що її підірвала Росія, проте все ж таки відзначали відповідальність Москви за те, що сталося – оскільки саме Росія здійснила повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року й окупувала частинуХерсонської області (зокрема і Каховську ГЕС), перетворивши її на зону боїв.

Причиною руйнування Каховської ГЕС, найімовірніше, став вибух у тунелі бетонної основи греблі, написало 16 червня 2022 року американське видання New York Times, прямо вказуючи на те, що це зробила Росія. Руйнування дамби спричинило затоплення значних територій нижче затечією, обміління водосховища вище, нестачу питної води у регіоні. Українська влада оголосила про евакуацію з небезпечних районів Херсонщини. За фактом підриву Каховської ГЕС прокурори порушили справу про екоцид.

«Стіни побиті снарядами»

Місцеважителька Алла показує нам батьківський будинок із доглянутим внутрішнім двориком. Садиба стоїть неподалік спустошеного водосховища.

Жителька Нікополя Алла

Жителька Нікополя Алла

«У цьому будинку виріс мій син. Це був старий дім, і дідусь захотів, щоб усе залишилося онуку. Ми реконструювалицей будинок. Усе було зроблене з душею, з любов’ю… У нас тут дуже цікаві декоративні рослини», – розповідає жінка зі сльозами на очах.

Зруйнований обстрілом будинок батьків Алли

Зруйнований обстрілом будинок батьків Алли

Усередину цього будиночка прилетів російський снаряд – все зруйноване.

Засловами Алли, батьків зі своєю дитиною вони вивезли в інше місто. Каже, якби вони були в будинку, то нікого серед живих не залишилося.

«Снаряд впав у будівлю і здетонував, і всі стіни відійшли від фундаменту. На жаль, тут не можна вже жити».

Наслідки обстрілів в Нікополі

Наслідки обстрілів в Нікополі

Руїни доведеться розбирати екскаватором, адже снаряд упав у кімнату й ударною хвилею закрило двері, зайти туди тепер неможливо, всі стіни побиті снарядами, розповідає вона.

«Я ніколи не думала, що я можу відчувати ненависть до людей. Бо одним таким «щелчком» те, що ти робив усе життя, може бути зруйновано. Ми жили, ми ні до кого в гості не ходили й не просилися до них (до РФ – ред.). І ми їх тут не чекаємо».

Так виглядають будинки в Нікополі через російські обстріли

Так виглядають будинки в Нікополі через російські обстріли

Будинок Ольги Каракуши стоїтьпрямо навпроти позицій окупантів. І хоча є небезпека загинути, Ольга з чоловіком поки не залишають домівку в Нікополі.

Жителька Нікополя Ольга

Жителька Нікополя Ольга

«Ми на своєму гіркому досвіді вже знаємо, що до восьмої години маємо кухню покинути, бо вікна виходять на колишнє наше море (водосховище). І запросто можеш потрапити під снаряди, під уламки. Тому, як обстріл – бігом у підвал. Як відстрілялися (російські військові – ред.)– бігом дзвонимо всім сусідам. Три сім’ї на вулиці живе: хто, де, куди, хто живий. Бігом треба бігти рятувати, бо як сусіду прилетіло, дивлюсь в хату прямо й димок, бігом дзвонити: «Давай приїжджай, Серьожа, бо в тебе щось димок в хаті», – ділиться умовами повсякденного життя співрозмовниця.

Жителі Нікополя постійно вимушені забивати фанерою вікна свої домівок

Жителі Нікополя постійно вимушені забивати фанерою вікна свої домівок«Перші прильоти – понад пів сотні снарядів»

Після руйнування греблі Каховської ГЕС жителі залишилися без питної води. Мер Нікополя Олександр Саюк розповідає, як комунальні служби під обстрілами відновлювали водопостачання.

Олександр Саюк

Олександр Саюк

«Каховське водосховище припинило існування. Залишилося річище Дніпра. Усі насосні станції перестали функціонувати теж. І в нас не було іншого вибору. Ми ухвалили рішення робити тимчасові насосні станції саме на річище Дніпра. І під постійними обстрілами ми все ж таки зробили водопостачання доНікополя. Ну й не тільки Нікополя, а й прилеглих ще селищ», – зазначив він.

Водопостачання в Нікополі відновлювали під постійним російським вогнем, каже мер міста

Водопостачання в Нікополі відновлювали під постійним російським вогнем, каже мер міста

Окупанти почали атакувати Нікополь та його околиці влипні 2022 року. Того року 16 липня військові РФ випустили по місту 53 снаряди. Російські військові поцілили у житлові багатоповерхівки. Жителька міста Валентина, яка працює головою ОСББ, каже, що після того обстрілу загинули дві людини.

Валентина

Валентина

«Ми жили спокійним життям. У нас було вседобре. Люди були не готові, люди були засмучені, люди не знали що робить», – згадує вона.

Наслідки російського обстрілу по багатоповерхівках Нікополя

Наслідки російського обстрілу по багатоповерхівках Нікополя

Військо Росії двічі, з перервою у кілька місяців, вдарило поодному з будинків.

Валентина Петрівна тут за головну. Тільки-но закінчується обстріл – одразу організує прибирання. Вона розповідає, що люди в місті зараз лякаються буквально кожного стуку, постійно відчувають небезпеку і до цього не можна звикнути, каже жінка.

Розбиті Росією житлові будинки Нікополя

РозбитіРосією житлові будинки НікополяРосія «воює зі школами»

Так зараз виглядає Нікопольська школа №16. Її зруйнувала російська ракета. Під час атаки тут працювали педагоги та технічні співробітники. Понад вісім годин тривала пошукова операція. Тоді з-під завалів зруйнованої гімназії рятувальники дістали тіла чотирьох загиблих. Ще двоє людей отримали поранення.

Школу №16 в Нікополі зруйнуваларосійська ракета

Школу №16 в Нікополі зруйнувала російська ракета

Директорка школи Ірина Кирилюк була всередині під час удару.

Ірина Кирилюк

Ірина Кирилюк

«Мив підвалі сидимо, все нормально. І тут бабах! А де мої техпрацівники? І я кинулася, але нічого не було видно, бо воно все в пилюці, як туман такий. Я навпомацки з коридору вийшла, а коридор повний світла і розтрощеного. Кабінет, другий, десятий – все, нема нічого. Сходів на другий поверх – немає, нічого немає. Кабінет мій на другий поверх – розбитий. Завуча кабінет, учительська, приймальня – все розбите. Звичайно, то був шок», – згадує керівниця освітнього закладу.

Школа зруйнована вщент

Школа зруйнована вщент

Вона хоче вірити, що колись школу все ж відбудують і тут знову пролунає перший дзвоник.

Мер Нікополя каже, що місцева влада думає, як відновити місто. Домовляється про це з благодійними фондами та європейськими організаціями. Він вважає, що Нікополь має стати регіональним взірцемвідбудови.

Наслідки російських обстрілів по Нікополю

Наслідки російських обстрілів по Нікополю

За два роки від початку повномасштабної війни у місті залишилася половина жителів. Це – приблизно 60 тисяч людей. Інші евакуювалися, повідомляє місцева влада. Ті, хто залишається в Нікополі, кажуть, що їм немакуди їхати, тому вони чекатимуть перемоги України в рідному місті.

Нікополь та Нікопольський район регулярно зазнають російських обстрілів.Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БПЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують і інші українські регіони. Попри докази і свідчення, Москва від початкуповномасштабного вторгнення заперечує цілеспрямовану атаку на цивільних.