Біженці з Росії три роки не можуть отримати офіційного статусу

logo

Біженці з Росії три роки не можуть отримати офіційного статусу

Для проукраїнськи налаштованих громадян Росії, які категорично проти путінського режиму, еміграція в Україну могла б стати привабливим варіантом. Але простого бажання переїхати виявляється мало. Навіть якщо людина має мотивацію, гроші та рішучість змінити життя своєї сім’ї, вона все одно змушена  домагатися взаємності від міграційних служб України.

Про це сьогодні, 24 листопада, під час прес-конференції розповіла подружня пара з Росії Олексій та Ганна Шумаки, які протягом трьох років проживають на Дніпропетровщині, і досі не можуть отримати офіційного статусу біженців, інформує Дніпроград з місця подій.

Родина Шумаків тепер живуть у селі Широкосмоленка у Синельниківському районі Дніпропетровської області. У 2014 році вони продали квартиру у Санкт-Петербурзі та переїхали до України.

«У Росії я вів активне політичне життя, хотів змінити країну, балотувався як депутат у Пітері, переговорив з величезною кількістю петербуржців, побачив всю таємницю російських так званих виборів … І після цього зрозумів, майбутнього у Росії немає. І навіть не тому, що вся влада захоплена однією системою, а тому що населенню відверто все одно, найпопулярніша фраза: «від нас нічого не залежить». Довелося усвідомити, що ми серед усіх — білі ворони. Ніхто не хотів іншого життя настільки, щоб витрачати на це час і сили. Майдан в Україні нас вразив. Стільком людям не було байдуже на долю країни. Саме тоді ми вирішили переїхати», — розповів Олексій Шумак.

Проживши вже три роки в Україні, подружня пара досі не може отримати офіційного статусу біженців, через що мають низку незручностей, зокрема проблеми з працевлаштуванням та отриманням тих чи інших документів. А подати заяву на українське громадянство вони мають право лише після трьох років перебування в статусі біженців (термін починає відраховуватися з моменту офіційного надання статусу).

«Бі́женці — особи, які внаслідок обґрунтованих побоювань стали жертвою переслідувань за ознаками національності, громадянства, належності до певної соціальної групи або політичних переконань, як в нашому випадку. За законом, біженці мають надати докази своїх побоювань до Міграційної служби — це фото, відео, документи та інше. Далі представник Служби має зробити висновок та надати чи не надати людині офіційного статусу біженця. Наприклад, на Олексія Шумака в Росії заведена кримінальна справа через український прапор та тризуб на його автівці, також йому погрожували. Ми надали це як докази. Проте експерт Міграційної служби вирішив, що доказів недостатньо, і статусу біженця не надав. Тепер ми будемо оскаржувати це у суді, — розповіла юрист Правозахисної групи «СІЧ» Ксенія Онищенко.

Шумаки з письмовими заявами зверталися і до Президента, і до депутатів Верховної Ради з проханням допомогти. Проте жодне звернення результатів не дало. Тепер подружжя сподівається, що привернута увага влади, громадських активістів та преси зверне увагу на їх проблему та все ж дозволить отримати їм статус біженців, а далі — українське громадянство.

Автор: Дарина ТВАРА