Багаторічні зелені насадження Дніпра

logo

Багаторічні зелені насадження Дніпра

Сучасне місто – це урбоекосистема, істотним компонентом якої є зелені насадження. Вони представлені деревною, чагарниковою і трав’янистою рослинністю, що культивується в естетично цінних поєднаннях і створюють сприятливі умови для життєдіяльності в міській екосистемі. Для того, щоб зе- лені насадження ефективно виконували свої функції по насиченню повітря киснем, екзометаболітами, очищенню середовища від пилових і хімічних заб- рудників, по зниженню шуму, регулюванню клімату, і, накінець, рекреації населення, необхідно дотримуватись певних містобудівних правил та прин- ципів ведення зеленого господарства.

Проблема в складі зеленених насаджень

Близько 80% насаджень у спальних районах та нп червоних лініях міста займають пухові тополі. Середній вік життя цього виду дерев в Дніпрі становить 70 років. Основна маса тополя висаджена у 50-60-х роках. В такому віці коренева система тополя повноцінно вже не працює, — відмирання деревини починається після 35-40 років. Тополі Дніпра потребують планової заміни протягом декількох років, а саме методом системної підсадки існуючих зелених насаджень. Зазначимо, вікова межа експлуатації тополя в лісопарках — 80 років; в парках і скверах — 70 років; вулиці, проїзди, площі — 45 років (Згідно Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України).

До проблемних дерев міста також відносять берези та каштани. Прогресуючі захворювання берез і шкідники каштанів наносять шкоду і не дають повноцінно їм розвиватись. 

Кліматичні умови

Дерева необхідно висаджувати ті, які через 20-30 років зможуть повноцінно розвиватись при середній літній температурі. За попередніми данними у майбутньому температура повітря у місті становитиме на 2-3 градуси вище, ніж сьогодні. До таких дерев відносяться — платан, катальпа, акація, скандинавська горобина, клен, липа та деякі інші.

Робота у 216 році

Восени 2016 року висаджено 2.5 тис. дерев на червоних лініях вулиць, придомових територіяї та паркових зонах. Відпрацьована технологія розчистки старих зелених насаджень з одночасною підсадкою молодих дерев.

Крім цього, в 2016 році приватними особами і підприємствами висаджено майже одна тис. молодих дерев. 

Омолодження та спил дерев

КП «Міськзеленбуд» виконує роботи в межах виграних тендерів на виконання робіт. Роботи по спилу, омолодженню і санітарній обрізці виконують також різні комерційні структури за угодами з районами міста. 

Ступінь омолодження може визначити тільки фахівець. Це залежить від стану наземної частини і кореневої системи.

Здійснювати омолодження можна шляхом спилювання стовбурів дерев (особливо берези, верби білої, граба, клена ясенелистого, липи, осики, тополі тощо) до самого пенька. Ця операція спричиняє швидкий і рясний ріст кореневої порослі, з якої можна формувати одно- або багатостовбурне дерево. (Згідно Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України.)

Спил дерев виконується на основі Акта. Обстеження проводиться за заявкою жителів будинка, уповноважених осіб від жителів, депутатів, підприємств, закладів. Без такої заяви комісія питання не розглядає.

Суперечка щодо спилу чи омолодження дерева закладається на рівні різних думок жителів одного будинку. Необхідно знімати більшу частину питання на рівні подання заяви.  КП «Міськзеленбуд» роботи по омолодженню не виконує, якщо жителі написали відмову від спилу дерев. Громадські організаці можуть запросити списки і висловити свої думки. Тим більше, що мітки на деревах, які досліджені на спил або омолодження, стоять доволі довгий час. І при винекненні питання є час на заперечення. До «Міськзеленбуду» можна звертатись за роз’ясненнями в цих питаннях.

Наголошуємо, при виконанні робіт по спилу і омолодженню без договорів і актів підприємствами необхідно викликати поліцію.

Приведенні нормативи взяті з наказа 10.04.2006 N 105 Про затвердження Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України. 

Автор: Юрій ФОМЕНКО