Анестезіологи, де ви: в НСЗУ розповіли, чому призупинили договір з лікарнею Кривого Рогу

logo

У Кривому Розі 14-та міськлікарня опинилася у проблемному становищі. НСЗУ припинила її фінансування через те, що у закладі немає лікаря-анестезіолога, що є одним з пунктів договору, укладеного 1 квітня 2020 року між Криворізькою міською лікарнею №14 та Національною службою здоров’я України. Зараз більшу частину працівників керівництво закладу відправило у відпустку «за власний рахунок».

«Прохання вмирати вдома, синіючи»: лікар-анестезіолог звернувся до «ковідних атеїстів»

Що буде далі з лікарнею, і чому так сталося ТСН.ua спробувала розібратися.

Договори з НСЗУ

Як повідомили ТСН.ua в пресслужбі Національної служби здоров’я України, на початку року понад 500 закладів охорони здоров’я в Україні уклали договір з НСЗУ, не зважаючи на те, що мали проблеми з виконанням  його умов — не було фахівців, або ж не було необхідного обладнання. Адміністрація лікарень взяла на себе зобов’язання виконати відкладені вимоги протягом 6 місяців і дообладнати свої заклади та знайти фахівців, яких не було на момент укладання договору. 

«Одна з основних причин невідповідності вимогам НСЗУ — відсутність медичного обладнання (зокрема, апарата ШВЛ, монітора пацієнта, портативного дефібрилятора, УЗД апарата тощо), нестача необхідної кількості медичних фахівців, зокрема анестезіологів, для надання цілодобової медичної допомоги, а також відсутність ліцензії щодо обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів. Без виконання цих вимог заклади охорони здоров’я не можуть забезпечити стаціонарну допомогу пацієнту цілодобово, а також провести необхідну діагностику, здійснити знеболення чи вчасно надати допомогу при погіршенні стану пацієнта», — розповіли ТСН.ua в НСЗУ. 

Як зазначили у Національній службі здоров’я України, 30 вересня 2020 року сплив термін виконання закладами відкладених вимог за договором з НСЗУ. 

лікарня, операційна, операція, лікар, хірург
УНІАН

«Невиконання вимог є підставою для НСЗУ призупинити виплати за тими пакетами послуг, за якими заклад не виконав вимоги. Про це знали власники медичних закладів (місцева влада). Чимало закладів вже запровадили необхідні зміни. Але є й такі, що не виконали свої зобов’язання. На сьогодні таких лікарень 89. НСЗУ змушена призупинити оплату послуг цим лікарням за тими пакетами медичних послуг, за якими вони не виконали вимоги», — повідомили в НСЗУ.

Здебільшого, ці вимоги стосувалися наявності у закладі певної кількості анестезіологів та ліцензії на наркотичні речовини.

» Ці всі вимоги — це  вимоги в інтересах пацієнта, щоб він міг отримати потрібну йому якісну медичну допомогу», — говорить ТСН.ua керівник відділу «Пресслужба» НСЗУ Лілія Гудзь. 

Сиділи і нічого не робили

16 листопада НСЗУ повідомила, що призупиняє договір з Криворізької міською лікарнею №14 через невиконання його вимог, а саме пункту про наявність у штаті анестезіолога. Адміністрація закладу, який відповідно перестав отримувати фінансування, відправила персонал лікарні у вимушені відпустки «за власний рахунок» поки що на 2 тижні, щоб не накопичувати борги по зарплаті. Зараз головлікар звернувся з листами до різних інстанцій з проханням допомогти вирішити ситуацію з анестезіологом і фінансуванням медзакладу.

Медик, лікар, хірург, операційна, операція_1
Shutterstock

У ситуації, що склалася з Криворізькою міською лікарнею №14, у НСЗУ звинувачують адміністрацію лікарні та міську владу. Лікарня підписала договір з НСЗУ за Програмою медичних гарантій на суму 8 240 622,90 грн з 1 квітня 2020 року. При підписанні однією з вимог було — 2 анестезіолога у штаті. Для їх пошуку лікарні дали час — півроку.

Окрім терапії, у Криворізькій міській лікарні є пакети послуг амбулаторної, стаціонарної та мобільної паліативної допомоги. За цими пакетами заклад отримає ще близько 1,2 млн грн до кінця року. Отже, НСЗУ зупиняє виплати не повністю по усіх пакетах послуг, а лише по одному — «Стаціонарна допомога без хірургічних втручань» через невиконання відкладених вимог по анестезіологам.

«Річ у тім, що у закладі немає жодного анестезіолога (а має бути два). А відтак, у лікарні не зможуть надати медичну допомогу пацієнту лікарні у повному обсязі. Перебування у лікарні може бути небезпечним для пацієнта. Аби знайти анестезіолога заклад мав понад півроку часу. Але не спромігся цього зробити», — говорить Лілія Гудзь.

У НСЗУ розповідають, що кілька місяців тому заклад отримував нагадування про відкладені вимоги, але ніяких кроків по усуненню проблеми зроблено не було.

«Головний лікар, коли підписував з нами контракт, підписав зобов’язання протягом 6 місяців знайти анестезіолога, і ми йому 6 місяців платили з відкладеними вимогами в повному обсязі і вчасно. Ми їм розіслали офіційні листи, що в них закінчуються відкладені вимоги. Вони не зробили нічого  для того, щоб виконати ці вимоги. У нас таких закладів було 500 і виходить 410 з них виконали вимоги, а 90 не виконали», — говорить ТСН.ua Лілія Гудзь.

Наразі Криворізька міська лікарня №14 шукає вихід з ситуації, що склалася. Персонал лікарні пробуде у відпустці до кінця листопада.

Анестезіологи, де ви?

У пресслужбі НСЗУ розповідають, що з анестезіологами дійсно існує проблема в Україні. Їх не вистачає у багатьох закладах, і після підписання договору з НСЗУ десятки лікарень кинулися шукати цих фахівців.  Вони здобували потрібні кадри по-різному: хтось переманював лікарів з інших міст, хтось перенавчав тих, що мав.

«В одному з міст будинок для лікарів побудували і переманили анестезіолога, у Жовтих Водах, наприклад, гінеколога перекваліфікували, відправили на курси, вона закінчила  і стала анестезіологом, пенсіонерів відкликали з пенсій, в Чернігові земельну ділянку в Ніжині виділили анестезіологу. Тобто, заклади включали усі можливості, вони «включали мізки» і шукали лікарів. Це — не забаганка НСЗУ, це так повинно бути в стаціонарі. Якщо людина там перебуває і потребує догляду, там повинен бути анестезіолог», — говорять в НСЗУ.

Нагадаємо, що в Україні критично бракує анестезіологів – робота медзакладів опинилася під загрозою.

Відео Нестача анестезіологів: що буде з лікарнями, які не зуміли найняти в штат необхідних фахівців

В Україні критично бракує анестезіологів. Лікарні приманюють їх квартирами і підвищеними зарплатами — та не допомагає. Національна служба здоров’я розіслала 90 попереджень медзакладам про призупинення фінансування і, головне, через те, що за 7 місяців від старту реформи не зуміли найняти в штат потрібної кількості фахівців. Що буде з тими лікарнями – у сюжеті.

Нестача анестезіологів: що буде з лікарнями, які не зуміли найняти в штат необхідних фахівців