А тут дешевше: У Днiпра жителi платять за тепло на 25 — 50% менше, анiж споживачi в iнших регiонах

logo

01.01.2017 08:07

А тут дешевше: У Днiпра жителi платять за тепло на 25 -- 50% менше, анiж споживачi в iнших регiонах

Люди наляканi сумами в платiжках за тепло. За двокiмнатнi квартири в середньому нараховано до сплати за листопад тисячу гривень, за трикiмнатнi — 1300 — 1500. Однак цi нарахування можна зменшити подекуди наполовину, запевняє мiська влада Днiпра. Як?

— За листопад жителi Днiпра заплатять за тепло в середньому 16,86 гривнi за квадратний метр, хоча теперiшнiй тариф НКРЕ майже вдвiчi вищий, — розповiдає газеті Експрес мер Днiпра Борис Фiлатов. — Сьогоднi загальний тариф на тепло в нашому мiстi один iз найнижчих в Українi й має стати прикладом для iнших територiальних громад. Якщо порiвняти з iншими мiстами, то, наприклад, у Кривому Розi люди платять майже 41 гривню за квадратний метр, у Харковi — 33, Києвi — 32,97, в  Одесi — 32,36, у Львовi — 30,03, Запорiжжi — 26,33 гривнi.

— Як вдалося цього досягти?

— У Днiпрi тривають модернiзацiя мереж та обладнання, оптимiзацiя комунальних пiдприємств, якi виробляють i транспортують тепло жителям мiста, а також повномасштабне обладнання будинкiв приладами облiку останнього поколiння. Це дає змогу нашим мiстянам розраховуватися за фактично спожите тепло, а не за якiсь невiдомi його обсяги. Оснащенiсть будинкiв приладами облiку становить 95%. Рештi 5% населення, у яких немає лiчильникiв, прийнято рiшення нараховувати вартiсть теплопостачання за середнiми показниками приладiв облiку, а не за встановленими нормами споживання (тарифами).

— Скажiмо, у Львовi таке саме забезпечення приладами облiку тепла, як i в Днiпрi, але тарифи рiзнi. Чому?

— Це пояснюється рiзною собiвартiстю виробництва тепла, на яку впливає багато факторiв. Ми не стали економити на приладах облiку й встановили лiчильники останнього поколiння. Вони обладнанi електронними системами облiку, дуже чутливi, мають високий клас точностi. Завдяки таким приладам враховується саме фактичне споживання тепла. У 2016 роцi в Днiпрi на тих об’єктах, де виконано модернiзацiю мереж та обладнання, ми можемо зменшити споживання електроенергiї до 30%, а споживання газу — до 12%. А це сприятиме зниженню собiвартостi послуг iз надання централiзованого опалення.

— Чому хтось iз мешканцiв Днiпра платитиме менше на 25%, а хтось — на 50%?

— Тепло в будинки днiпрян постачають чотири комунальнi пiдприємства мiста, два з яких не виробляють тепла, а тiльки транспортують. У постачальникiв рiзна собiвартiсть виробництва тепла. Саме тому мешканцi мiста мають рiзницю у квитанцiях за теплопостачання. Однак її компенсують за рахунок мiста.

— Отже, мiсцевi депутати можуть вирiшити доплачувати за своїх мешканцiв комунальним пiдприємствам?

— Якщо в бюджетi є вiльнi кошти, то мiсцева влада має право давати додатковi кошти у формi субсидiй чи адресної допомоги навiть тим сiм’ям, яким субсидiю не призначено, — каже Тарас Галайда, аналiтик ГО «Публiчний аудит». — Спецiальна комiсiя обстежує умови проживання людини, що звернулася до мiсцевої влади, i може своїм рiшенням надати адресну допомогу. Це мiсцевi депутати визначають прiоритети. Для когось на першому мiсцi будiвництво дорiг, утилiзацiя смiття, для iнших — зробити дешевшими тарифи.

Нинi у всiх великих мiстах (де 50% тепла облiковують) тарифи мають знижувати завдяки постановi Кабмiну, яка дозволяє вирахувати середнiй показник по мiсту й застосувати до тих споживачiв, у будинках яких немає теплолiчильникiв. Це приблизно на 20 — 50% може зменшити платiжки. У Києвi, Запорiжжi, Днiпрi цю постанову застосовують. Людям мають перерахувати вартiсть за тепло ще за жовтень i повернути кошти. А з листопада нараховування за тепло має вiдбуватися по-новому. Але в деяких областях цю постанову не дуже хочуть застосовувати.

Свiтлана Олiйник

Знайшли помилку в тексті?
Виділіть її мишкою і натисніть
Сtrl + Enter