96 років тому у Катеринославі червоні слідкували за «петлюрівцями»

logo

96 років тому у Катеринославі червоні слідкували за «петлюрівцями»

У серпні 1921 року на території Катеринославської губернії була доволі складна ситуація. Після того, як червоним вдалося витравити звідси два роки тому владу УНР, вони перемогли у битві за місто білих. Однак у 1921-му році на території губернії ще тривали повстання, — тут свої рейди чинив Нестор Махно та ряд інших селянських ватажків, наприклад, отаман Ілля Іванов, що концентрувався у районі Верхньодніпровську та Маруся Чорна. В губернії червоні ще тримали великі війська, намагаючись вичавити повстанський рух, а повстанці у свою чергу полювали на червоних комісарів, що проводили політику вилучення хліба та збіжжя у селян.

Було багато роботи і у ВЧК, яка намагалася втримати владу та вишукати класових та ідеологічних ворогів. Так, наприклад, більшовики почали загравати з українським національним рухом. По-перше, вони ще терпіли Українську комуністичну партію, — «укапісти» об’єднували у собі усіх українських колишніх лівих соціалістів, що у 1918-1919 роках стали до співпраці з більшовиками. По-друге, ще, починаючи з 1920-го року більшовики почали співпрацювати з катеринославською «Просвітою», вводячи до її складу нових членів-комуністів. Так, наприклад, з’їзд усіх губернських філіалів «Просвіти» 1920-го року засудив своїх колишніх членів, що нині входили до уряду Петлюрівської УНР, яка навесні-влітку 1920-их років разом з поляками вела наступ на Правобережжі та навіть увійшла до Києва.

Зараз же ВЧК продовжувала слідкувати і за «укапістами» і за «Просвітою». Так, наприклад, 8 серпня 1921-го року зустрічаємо донесення Катеринославської губернської ЧК про «петлюрівську агітацію» в Кодаку, який ще не входив тоді у склад міста.

«Настроение крестьянской части Кайдак пока не выяснено. Местная Просвита немного ослабела. Среди руководителей некоторые трения с молодежью. Чтобы возвратить свое влияние, руководители устраивают на берегу Днепра или в плавнях митинги, чествование литературных деятелей и экскурсии, во время которых ведется самая узкая петлюровская агитация. Наблюдение установлено», — значиться у донесенні.

Автор: Максим МІРОШНИЧЕНКО

Альманах «Дніпрові хвилі» — перше україномовне видання у нашому місті