20 ВІЛ-інфікованих павлоградок народили дітей

logo

В цьому році 20 ВІЛ-інфікованих павлоградок народили дітей.Минулого року кількість пологів становила 22, у 2016 — 18. Всі діти були народжені здоровими.

Про це розповіла лікар акушер-гінеколог КЗ «Павлоградський пологовий будинок» Тетяна Савченко.

Спеціаліст повідомила, що на сьогоднішній день всі ВІЛ-інфіковані вагітні, що отримують антиретровірусну терапію, забезпечені препаратами за рахунок державних коштів та глобального фонду боротьби зі СНІДом. Завдяки впровадженню в нашу область світових стандартів супроводу ВІЛ-позитивних вагітних та народжених ними дітей, ризик передачі вірусу від матері до дитини значно зменшився. Якщо спочатку (з 80-х років) кожна третя дитина була в зоні ризику, то зараз ризик зменшився до 4%.

Лікар озвучила динаміку: кількість жінок, які народжують з ВІЛ не зменшується, в той час як відсоток елективних кесаревих розтинів зменшився, що говорить про ефективність лікування. Вона порадила вагітним своєчасно ставати на диспансерний облік у лікаря, визначити свій ВІЛ-статус та пройти профілактичний курс лікування.

«Існує три шляхи передачі ВІЛ від матері до дитини: трансплацентарний (через плаценту), під час пологів (безпосередньо через кров) і при годуванні груддю. Необхідно перекрити ці шляхи передачі від матері до дитини. По-перше, до питання потрібно підходити свідомо, бажано обстежитися ще до вагітності (регулярні обстеження раз на рік), але можна і в період вагітності. Протягом всієї вагітності обстеження проводяться три рази.

У разі виявлення позитивного ВІЛ-статусу, жінка направляється на консультацію, потім призначається профілактична антиретровірусна терапія і до 34 тижня визначається вірусне навантаження (рівень ефективності АРТ). При високому навантаженні планується елективний кесарів розтин (щоб дитина не контактувала з кров’ю матері). Після народження, годування грудьми забороняється, тому що є ризик передачі вірусу через грудне молоко. У подальшому діти отримують профілактичний сироп, теж антиретровірусну терапію, і знаходяться під серологічним контролем — здають аналіз крові. Завдяки всім цим заходам, зараз немає жодної дитини з ВІЛ, народженої від ВІЛ-позитивної матері», — розповіла Тетяна Савченко.