100 років тому у Катеринославі селянство об’єдналося у Всеукраїнську селянську спілку

logo

100 років тому у Катеринославі селянство об’єдналося у Всеукраїнську селянську спілку

14 серпня 1917 року у революційному Катеринославі тривав другий день з’їзду губернського філіалу Всеросійського Селянського союзу. З’їзд проходив у шикарному залі Комерційного зібрання (нині клуб «Опера») і тривав три дні. Зібрання мало розглянути кілька питань: визнання влади Української Центральної Ради та Генерального Секретаріату у губернії, автономії України, обрання голови, визначитися з відношенням до Селянської спілки, — конкуруючого селянського об’єднання, що тісно співпрацювало з Центральною Радою та Генеральним Секретаріатом, — крайовим урядом України. У перший день роботи селяни визнали над губернією юрисдикцію УЦР та ГенСекретаріату, визнали Катеринославську губернію складовою частиною України.

Уже на другий день з’їзд обговорював відношення до можливої автономії України, питання про яку було відкладене до створення Всеросійських та Всеукраїнських Установчих Зборів (Всеросійські мали стати парламентом республіканської Росії, а Всеукраїнські, — місцевим крайовим параментом). Ось як про це розповідає протокол з’їзду, — «Первым выступил по этому вопросу представитель Центральной Рады, который в своей речи указал, что у многих под влиянием травли печати известного направления сложилось смутное представление о Центральной Раде, которой руководят якобы недостойные люди. Между тем, Рада, по словам оратора, избрана почти всем крестьянским и трудовым населением Украины и в нее вошли более 30 % членов от разных национальностей, проживающих в Украине. Цель Центральной Рады – не создание отдельного государства, как думают многие, а образование автономии на принципе самоопределения народов Украины… Несколько членов собрания обратились к докладчику с следующим вопросом: кому будут принадлежать при автономии железные дороги, недра земли на Украине и какого мнения Рада о содержании постоянного войска? Докладчик объяснил, что железные дороги и недра земли должны будут принадлежать государству под контролем украинского народа. Что же касается содержания армии, то социалистические партии Центральной Рады предполагают иметь на Украине вместо постоянного войска народную милицию. После долгих прений собрание большинством голосов выразило согласие на присоединение Екатеринославской губ. к Украине».

Наступним питанням стало відношення до конкуруючої організації Всеукраїнської Селянської спілки. Катеринославське селянство вирішило все-таки об’єднатися. Після довгих суперечок, що переходили у гарячі словесні баталії, демарші, заяви про вихід з організації багатьох членів, Катеринославський губернський селянський союз вирішив вступити у Селянську спілку, але та у свою чергу мала би увійти на «федеративних началах» у Всеросійський селянський союз задля того аби українське селянство не відривалося від революційних процесів у країні. Також з’їзд постановив, що селянство має діяти спільно разом з Радами солдатських та робітничих депутатів, що ставали в Україні та Росії повноцінним центром влади на противагу Тимчасовому уряду.

Автор: Максим МІРОШНИЧЕНКО