Павлоград будуть обігрівати приватні компанії?

logo

Як розповів журналістам технічний директор компанії ТОВ «АПС Пауер Технолоджи», котра реалізує проект, Сергій Кондратюк, міні-комплекс матиме чотири котли потужністю в 1,5 МГвт кожний, в опалювальний сезон два з них будуть задіяні повністю. Замість газу для виробництва тепла власники котельні використовуватимуть пелети. За проектом, вона обслуговуватиме міську лікарню №9, три житлові багатоповерхівки і адмінбудівлю місцевого органу влади.

«Наші котельні – це мікс усіх сучасних технологій, які є на ринку, — говорить С. Кондратюк. — Починаючи від котлів, вироблених в Україні, і завершуючи німецькими насосами. Ми встановлюємо найкраще обладнання, яке існує. Для палива використовуємо біомасу з лушпиння соняшника, якого у нас в регіоні великий надлишок. Спалюємо 85-90% біомаси і маємо пристрої, які дозволяють знімати залишки тепла з газів. Ці пристрої вловлюють тверді часточки горіння. Увесь попіл, що залишається, ми продаємо фермерам на добриво. Тобто, у нас практично безвідходне виробництво. Ми маємо ліцензію і працюємо згідно з усіма екологічними нормами».

За словами техдиректора, начиння майбутньої котельні, яку інвестор має запустити вже найближчим часом, нагадуватиме операційну залу в лікарні — тут не буде ніяких кочегарів, пилу, людей з лопатами. Два оператори і суцільна автоматика.

С. Кондратюк говорить, що споживач модернізованої послуги, яку надаватиме міні-котельня, отримає якісне безперебійне опалення (і навіть гарячу воду), а сплачуватиме за це на 10% менше, ніж платив міському теплопідприємству. Зокрема, одна лише лікарня №9 зможе економити близько 1 млн грн. на рік (повідомлення прес-служби Дніпропетровської ОДА від 6 липня 2017 р. — прим. авт). В свою чергу, місто поступово розвантажить комунальну сферу, позбувшись зайвого баласту. Тим більше, що інвестори беруть в оренду і тепломережі довкола своїх котелень.

Нагадаємо, що згідно зі змінами до закону «Про теплопостачання», які Верховна Рада прийняла 21 березня 2017 року, тариф на «альтернативне» тепло має становити 90% від тарифу місцевих підприємств, котрі виробляють тепло з використанням природного газу. Крім того, повноваження щодо формування «альтернативних» тарифів тепер мають місцеві органи влади, а не держава в особі НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг). Місцева влада отримала і право видавати ліцензії на виробництво і постачання « альтернативної » теплової енергії .

С. Кондратюк запевняє, що котельні, які будує і обслуговує його компанія, мають 25 років гарантії і здатні повністю замістити традиційні комунальні підприємства теплопостачання. За словами технічного директора, поки що компанія-інвестор співпрацює з юридичними особами, зокрема, у Дніпрі це об’єкти бюджетної сфери (на сьогодні це 4 лікарні). З населенням така співпраця досі не налагоджена, в тому числі і через практику неплатежів за отримані послуги. Але, вважає С. Кондратюк, з часом послуги приватних міні-котелень дійдуть і до житлового сектору. Окрім Дніпра, де інвестори будують дві котельні на альтернативному паливі, подібне будівництво вони планують здійснити в Покрові і Запоріжжі. Раніше 6 міні-котелень компанія встановила в Марганці.

«Щодо Павлограда у нас був проект, ми його проробляли, пропонували міській владі побудувати від 8 до 10 об`єктів, це було в 2015 році. Але далі справа не пішла. У влади є власні ідеї переводу міста на електрокотельні», — сказав С. Кондратюк.

P.S. Втім, як і кожний бізнес, надання приватних послуг у сфері теплопостачання має свій зворотній бік. Можливо, не надто привабливий на відміну від фасадної частини. Йдеться про дотримання принципів чесної і прозорої конкуренції. Стаття редактора дніпровського інтернет-видання БЮРОUA Ольги Юдіної тому свідчення. Втім, хай читач сам робить висновки, знайомлячись із текстом журналістки-розслідувачки.

Олександр Шульга