Мiж вiйною i життям: як працює лiкарня, де щодня рятують життя вiйськовим iз передової

logo
176555_mizh_vijnoju_i_zhittjam_jak_pracjue_likar.jpeg


14.09.2017 15:01

Мiж вiйною i життям: як працює лiкарня, де щодня рятують життя вiйськовим iз передової

Цифри про обсяги роботи в цьому медичному закладi вражають! Але ще бiльше — люди, якi стоять за ними. Лiкарня-герой — так по праву називають Днiпровську обласну клiнiчну лiкарню iменi I.I. Мечникова. Уже понад три роки цей медичний заклад приймає поранених зi Сходу України, пише газета «Експрес».

…До лiкарнi саме привезли важких поранених. Граната влетiла в окоп i травмувала кiлькох вiйськових. Одного з них щойно прооперували — ампутували ногу.

Прямую у вiддiлення iнтенсивної терапiї полiтравми, куди скеровують найважчих поранених. Його завiдувач — Iгор Йовенко — заслужений лiкар України. Разом iз ним заходжу в палату, де лежить прооперований боєць. Лiкар оглянув його, турботливо поправив трубку апарата пiдтримки дихання. Каже, що мине кiлька тижнiв, а то й мiсяцiв, поки вдасться поставити чоловiка на ноги.

«Завдання нашого вiддiлення — врятувати життя та стабiлiзувати стан пораненого. Адже найскладнiшi травми комбiнованi. Вiддiлення полiтравми означає, що травм декiлька. Найчастiше — черепно-мозковi в комбiнацiї з пораненнями кiнцiвок, — розповiдає Iгор Олександрович. — Прогноз на виживання тих, хто потрапляє сюди, — лише 5 — 7%. Проте завдяки старанням лiкарiв летальних випадкiв менше — 1 — 3%».

…Заходжу в сусiдню палату зi словами «Слава Українi!». У вiдповiдь гучне — «Героям Слава!». Тут троє вiйськових. Один iз них — 30-рiчний Дмитро з Вiнниччини.

«З травмами, якi були в мене, здебiльшого вже не живуть. Мене прийняли, прочистили, прооперували, — з цими словами чоловiк вiдхиляє покривало, i я з жахом помiчаю, що лiвої ноги в нього немає. — Два тижнi живу на знеболювальних, але це шкiдливо, тож стараюсь якомога бiльше терпiти бiль. Лiки тримають чотири-шiсть годин, я ж востаннє колов їх десять годин тому…»

Заходить санiтарка з обiдньою тацею. На нiй — хлiб та тарiлка запашного борщу. Дмитро смакує i каже, що пiсля окопної кухнi це кулiнарнi шедеври. Санiтарка бажає смачного, запитує, чи нiчого не болить i чи не потрiбно щось iще. Дмитро хитає головою: «Чого менi ще бажати? Головне, що я живий залишився». Незважаючи на важку травму, чоловiк не занепадає духом. Його сусiди по палатi теж важко травмованi. В одного з них також ампутована нога. Але хлопцi випромiнюють оптимiзм та жартують.

Тим часом менi важко повiрити, що у шпиталi за останнi три роки виконано 3500 операцiй вiйськовим. За весь час було перелито 2,5 тонни (!) кровi. Лише за липень цього року через лiкарню з рiзними хворобами та травмами пройшло 3259 хворих. А це понад 100 осiб за день!

«Загалом кульових поранень у солдатiв лише 10%. Решта — травми вiд осколкiв артилерiйських установок, танкiв, градiв, мiнометiв. Хлопцi лише сидять в окопах та блiндажах i чекають: прилетить чи не прилетить, — розповiдає Юрiй Скребець, заступник головного лiкаря, з-пiд халата якого виднiється вишиванка. Минулої доби вiн їздив на Схiд, тож на сон, додає, часу не було. — У деякi днi наша лiкарня приймала понад 300 поранених за кiлька дiб. Одного разу мали навiть понад 150 бiйцiв за день! Працiвники по кiлька дiб не виходили з лiкарнi, вiдлучалися тiльки поїсти й помитися».

«Та жодного разу нiхто з персоналу — нi лiкарi, нi санiтарки — не скаржилися на фiзичну втому, — додає Iгор Йовенко. — Були моменти, коли приїздили розлюченi родичi, пробували на нас кидатися. Мама одного з поранених першi кiлька днiв постiйно питала: якого лiкаря потрiбно привезти i звiдки? Мовляв, ви поганi спецiалiсти. Але з часом вона зрозумiла, що ми робимо те, що й мали б робити, i було цiкаво спостерiгати, як її довiра до нас зростає».

I справдi, за весь час перебування я не почула тут жодної скарги вiд працiвника чи хворого. В очах поранених — надiя й подяка. В очах лiкарiв — вiдданiсть i турбота. Бо тут, у Днiпровськiй обласнiй лiкарнi iменi Мечникова, без перерв, вихiдних та свят рятують життям тим, хто боронить нашу країну.

Наталiя КIНДРАТIВ 

Знайшли помилку в тексті? Виділіть її мишкою і натисніть Сtrl + Enter


Реклама

А поделиться?