Легенди Парка ім. Лазаря Глоби у Дніпрі (Фото)

logo

Хто в дитинстві не гуляв у цьому парку, не годував качечок та не катався на каруселях? Парк Глоби ледь не ровесник міста – його закладення датується 1743 роками. І він ховає безліч таємниць…

____

Історія і назви

Всім відомий парк є колишнім займищем запорожця  Лазаря Глоби, на околиці тодішньої Половиці. Він перебрався сюди після продажу Григорію Потьомкіну свого саду на горі, де зараз знаходиться Потьомкінський палац й парк Шевченка. Міська влада згодом облаштувала його у «Міський сад». Тут був викопаний став й спущена вода з Озерки. За радянської влади парк носив ім’я Валерія Чкалова. Сьогодні деякі городяни і досі його називають то парком Чкалова, то парком Глоби.

Після смерті Глоби сад відійшов полотняній фабриці. Багато часу минуло від дня смерті його засновника, сад уже перетворився в Катеринославський Казенний Ботанічний сад. У ньому продовжували рости фруктові дерева, але вже з’явилися рослинні насадження, привезені з Америки, Італії. Також були і городи, оранжереї, парники, виноградники і навіть лабораторія по виведенню шовкопрядів! На території саду згодом з’явилося училище садівництва. До середини дев’ятнадцятого століття сад занепав, училище закрили. З того часу для нього наступали різні часи – то розквіту, то забуття.

____-2

Новим надбанням, тепер вже парку, в 1936 році стає дитяча залізниця довжиною 2 км, що оминає всю територію парку і має дві станції і тунель. Тривалий час парк носив назву легендарного льотчика В. Чкалова (пам’ятник Валерію Чкалову з’явився в парку у 1957 році, а в 1981 – був замінений нинішнім бронзовим варіантом.). Ім’я свого засновника він отримав у 1992 році. А 1998 року ключі від парку мер Дніпропетровська передав дітям, і він став «Центральним дитячим».

Є у парку і місце імовірного поховання Л. Глоби в тіні могутнього двохсотлітнього дуба. Там і  встановлено пам’ятник засновнику (пам’ятник зображає козака, що тримає в руках маленький паросток дерева). Друга світова війна понівечила найвідоміший парк Дніпра, але у 1949 році вже було зведено нові ворота з боку пр. Карла Маркса, реконструйовано алеї, відновлено Літній театр та залізницю.

______

Пам’ятники та цікаві місця

У центрі парку Глоби  в оточенні плакучих верб знаходиться найвідоміше у Дніпрі озеро, в якому живуть качки, чорні і білі лебеді. У теплу пору по ньому катають на катамаранах. Посеред озера на кам’яному п’єдесталі видніється скульптура Маленького принца з відомої казки

Цікаво, що раніше у парку були статуї міфічних богатирів — Самсона, Геракла та інших. У парку  статую Самсона поставили вже в середині ХХ століття, після війни, на озері. Ця статуя стала визначною пам’яткою парку, обов’язково зображувалася на фотографіях 1950 — 1960-х рр. А потім … скульптура просто зникла. Сліди Самсона загубилися. В газетах були різні версії: чи то Самсона перенесли в один з київських парків; чи то «дніпропетровський Самсон» встав на місце свого зразка в Петергофі (після реконструкції). Згодом на озері оселився вже маленький принц.

Літній театр – ще одна особливість парку. Його нинішній вигляд парк отримав в 1978 році. Згідно з задумом це — величезний білий лебідь, який лине над темними дзеркальними водами природного озера.

Дитяча залізниця, споруджена у парку ще в 1936 році, під назвою “Мала Сталінська” була під загрозою зникнення – під час Другої світової війни німці розібрали її, плануючи вивезти до Німеччини, але при відступі їхні плани були порушені. Дорога функціонує і сьогодні. Це була перша дитяча залізниця в Україні і друга в СРСР (першу побудували в Тбілісі в 1934 р).

_____

Факти, легенди та комети

27 квітня 2012 року  о 12:45 біля центрального входу в парк, на проспекті Дмитра Яворницького (тоді — Карла Маркса) пролунав вибух — третій з серії терактів у Дніпрі. Внаслідок інциденту постраждало троє людей, одного з них було шпиталізовано.

А головна паркова легенда пов’язана саме з пам’ятником Глобі, що зображає старого запорізького козака, який саджає дерева. Його вважають останнім жителем козацького поселення Половиця, яке знаходилось колись на території сучасного міста … За легендою, він став першим жителем Катеринослава. Помер Глоба нібито в 1793 році, проживши більше ста років, і в парку знаходиться його могила. Як нам відомо, саме він розбив сади, які згодом перетворилися в парки, що носять сьогодні імена Шевченка і Глоби. Тому на могильному обеліску написали: «Запорожцю Глобі — засновнику саду». В середині минулого століття пам’ятник першому городянину Катеринослава зник, але в 1972 році поставили новий. Хоча ніхто не може тепер точно вказати місце старої могили …

А от наймоторошні чутки городян пов’язують з озером. Воду в це озеро перекачали з озера, яке було розташоване на території сучасного ринку «Озерка». У 1880 році його за допомогою спеціальних дренажних каналів перекачали в штучно створений в міському саду ставок, а на осушеній території розмістили перші  базарні крамниці. Але чому озеро перенесли так далеко, і головне – навіщо?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Історія зберегла відповіді. На початку XIX століття в степи Катеринослава доправили на покарання мануфактурщиків Павлівської фабрики з Підмосков’я, які збунтувались. Але поруч з ними в Катеринославі вже жили робітники місцевої полотняної фабрики. Поліцейські побоювались, що новоприбулі створять бунт, тому було віддано розпорядження припиняти всі контакти між двома слободами. Новоприбулі жили  в бараках збудованих південніше, на території сучасного проспекту Пушкіна. І розмежовувало їх саме це озеро. Межі його з північного боку доходили до Катерининського проспекту, на півдні межували з Підгорної слобідкою, на заході – з Павловкою, а на сході — з корпусами пивоварного заводу «Спадкоємців Ф.Ф. Боті» і, відповідно, майбутнім Міським садом (парком Лазаря Глоби).

Зустрічались робітники тільки на берегах озера, а враховуючи, що це були молоді люди, то між ними почали виникати романтичні стосунки. Закохані спілкувались жестами та пересилали записки на саморобних корабликах по озеру. Коли поліцейські, які охороняли береги, втрачали пильність – закохані зустрічали. Але шлюби між павловськими та катеринославськими працівниками були суворо заборонені. Звичайно, деяким вдавалося втекти, і більше про них не чули. Але багато хто зневірився….і кидався у воду. Тому це озеро називали  «озером самогубців». І, мовляв, його енергетика перейшла разом з водами до нового місця – парка Глоби. Тому старожили міста не радять закоханим робити світлини на тлі озера, мовляв, погана прикмета.

Ще не одна історія, цього разу космічна, пов’язана з парком. Мовляв, щось у ньому притягує комети та НЛО, які не раз помічали саме над територією парку. Іноді очевидці навіть встигали зробити фото.

Маленький Нью-Йорк

Також парк Глоби називають міні-копією Центрального парку у Нью-Йорку, мовляв, багато зелені, озеру та ілюмінація. Але для жителів Дніпра парк Глоби – це щось, родом з дитинства. Під час новорічних свят чи спекотного літа кожен, хто входить на його територію, одразу відчуває присмак солодкої вати та поп-корну, шум атракціонів, клекотіння качок. І на деякий час стає знову дитиною….

Підготувала Дарина Сухоніс

(за матеріалами Інтернет-джерел)

Поделиться ссылкой:

Метки: Дніпро, легенди, парк ім. Глоби