Як 100 років тому у Січеславі збиралися свідомі поштарі-телеграфісти

logo

Як 100 років тому у Січеславі збиралися свідомі поштарі-телеграфісти

16 вересня 1917 року по Катеринославу розійшлося звернення губернського комітету Всеукраїнської поштово-телеграфної спілки до поштово-телеграфних службовців-українців про організацію окружного поштово-телеграфного з’їзду. «Товариші-українці! Пам’ятайте, що 25 цього вересня відбудеться загальний окружний поштовий з’їзд у Катеринославі, про який було нами оповіщено в перших числах серпня. Бажалось би, щоб на цей з’їзд були призначені здебільшого свідомі українці й щоб вони прибули у Катеринослав на день раніше задля тіснішого з’організування і обговорення деяких справ з приводу з’їзду. Сбори делегатів-українців призначаються 24 вересня о 7 годині вечора».

Нагадаємо, що Всеукраїнська спілка поштарів-телеграфістів виникла на противагу Всеросійській спілці з метою підтримки влади Української Центральної Ради та її уряду – Генерального Секретаріату. Це відіграло у подальшому дуже важливу роль — під кінець 1917 року революційні та відцентрові тенденції у Росії поглиблювалися, перший більшовицький виступ у Петрограді швидко припинили. Але аби втримати розпад армії на фронті проти Німеччини та Австрії у вересні владу спробував сконцентрували Корнілов. Це лише обернулося невдачею та повстанням більшовиків, що дало старт майже шестирічній кривавій громадянській війні. Аби вберегтися від цього, у листопаді Українська Центральлна Рада проголошує Українську Народну Республіку, велику роль у цьому відіграв свій, національно свідомий склад спілки поштарів-телеграфістів. Так, зокрема і у Катеринославі за підтримки армії, інтелігенції та зв’язківців вдалося у листопаді проголосити УНР.

У подальшому нинішній будинок Головпоштамту, де розміщався тоді губернський телеграф відіграв значну роль в українському русі, — взимку 1917-го саме тут розмітсвся штаб військ УНР, що вели міські бої з більшовиками, які здійняли повстання на Південному Сході Республіки. Поштарі та телеграфісти у часи монархічної Української Держави вступили до опозиційного Українського Національного Союзу та підтримали повстання республіканців у 1918-му році. Завдяки телеграфістам, зокрема, ми дізналися, що у 1919 році місцева влада УНР ініціювала процес перейменування міста у Січеслав.

Автор: Максим МІРОШНИЧЕНКО