Индекс демократического развития областей Украины — 2016. Презентация результатов по Днепропетровской области

logo

24 03 2017 17:20.

Индекс демократического развития областей Украины стал результатом проведения комплексного исследования, благодаря которому создан общенациональный рейтинг демократического развития областей Украины. Презентация результатов измерения состоялась 24 марта 2017 года в пресс-клубе Днепропетровской областной организации Национального союза журналистов Украины (далее – УКР.).

Вимірювання Індексу демократичного розвитку областей України було проведено у рамах проекту «Сприяння реформам та розвиток підзвітності в регіонах України», який реалізовано ГО «Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень» (м. Чернігів) у співпраці з Асоціацією регіональних аналітичних центрів за підтримки National Endowment for Democracy (NED). У Дніпропетровській області дослідження проводилося ГО «Інститут Громадської Експертизи», яка входить до складу Асоціації регіональних аналітичних центрів.

Виконавчий директор ГО «Інститут Громадської Експертизи» Олексій Літвінов представив методологію дослідження, яку було розроблено експертами Центру політико-правових реформ та засновано на оригінальній методології Міжнародного інституту демократії та сприяння виборам (International IDEA). Методологія базується на результатах аналізу офіційних звітів, публікацій у ЗМІ, а також на результатах експертного опитування 32 експертів з Дніпропетровської області (адвокати, правозахисники, юристи, освітянин, держслужбовці, посадові особи місцевого самоврядування, журналісти, працівники ЗМІ, підприємці, бізнесмени, політичні діячі, громадські активісти, волонтери, незалежні експерти).

О.Літвінов представив загальний показник Індексу демократичного розвитку Дніпропетровської області – 2,82, з 5 можливих, а також дав стислу характеристику кожного з 10 блоків, що були представлені на відповідній інфографіці. Зокрема, характеризуючи розвиток громадянського суспільства в Дніпропетровській області, О.Літвінов зазначив, що у 2016 році на території області було легалізовано понад 4800 громадських об’єднань, з яких понад 80% сконцентровано у 5 найбільших містах області. Однак реальну діяльність проводять не усі легалізовані громадські об’єднання. Так, обов’язкову звітність подає лише 1200 громадських об’єднань, або 25% від загальної кількості легалізованих громадських об’єднань. Мешканці області переважно довіряють діяльності громадських рухів та громадських ініціатив. Експерт відзначив, що мешканці області не дуже активно беруть участь у заходах, організованих громадськими об’єднаннями.

Голова ДОГО «Дніпропетровський координаційно-експертний центр з питань регуляторної політики» Олексій Андреєв доповів, що спостерігається поступова відмова держави від адміністративного регулювання та контролю за дотриманням законності із перекладенням основного тягаря захисту прав на громадянина шляхом подання відповідних позовів до суду. Протягом останніх двадцяти років в Дніпропетровській області зменшувалась кількість осіб, притягнутих до адміністративної відповідальності, із одночасним різким збільшенням кількості судових справ. У свою чергу, підняття ставок судового збору (вересень 2015 р.), прив’язування судового збору до мінімальної заробітної плати (з 2017 р. – до прожиткового мінімуму), розмір якої постійно збільшувався, фактично створило для значного прошарку громадян непереборний бар’єр для захисту своїх прав у судовому порядку. Збільшення розміру судового збору є суттєвим у сфері оскарження дій органів влади (адміністративне судочинство). Це призвело до значного зменшення кількості судових справ. На думку експерта, зменшення кількості справ відбулося, зокрема, за рахунок відмови частини позивачів від захисту своїх прав в судовому порядку через високу вартість судових витрат й непередбачуваний результат судового розгляду. Таким чином, громадяни фактично позбавлені одного із основних прав – права на захист.

Анна Колохіна, голова ГО «Дніпровський центр соціальних досліджень», у своєму виступі доповіла про особливості формування та функціонування консультативно-дорадчих органів при органах влади, навела основні проблеми в діяльності таких органів та їх залежність від «політичної волі» керівника державного органу. Також А. Колохіна звернула увагу на те, що у звіті експерти зазначили слабкий професійний рівень та відсутність достатнього досвіду у особового складу нової патрульної поліції у м. Дніпро.

У своєму виступі незалежний експерт Михайло Крапивко охарактеризував соціально-економічний стан, навів приклади негативного впливу державної фіскальної політики на діяльність інститутів громадянського суспільства та зробив прогноз щодо подальшого погіршення регуляторного клімату для громадських організацій. Також у своєму виступі М. Крапивко пояснив експертні рекомендації щодо скасування адвокатської монополії (з 2019 року – повна монополія) на представництво інтересів фізичних та юридичних осіб в судах. Повне запровадження цієї монополії з 2019 року зробить більшість існуючих громадських об’єднань неспроможними для захисту себе та своїх членів в судовому порядку, що є на сьогодні найбільш дієвою формою захисту.

Аналіз результатів, показав, що усі адміністративні одиниці української держави достатньо далеко просунулись на шляху побудови конкурентного й плюралістичного політичного режиму, але для наближення до рівня розвитку країн із ліберальною демократією навіть регіонам-лідерам необхідно вирішити цілу низку проблем у більшості сфер, що охоплювались дослідженням.

Результати дослідження дозволили сформувати рекомендації щодо подальших напрямів зміцнення демократичності на місцевому рівні. Серед основних на національному рівні – це продовження обраного курсу реформ (судочинства, прокуратури, правоохоронної системи та децентралізації) з одночасним забезпеченням інституційної підтримки у найбільш проблемних сферах; удосконалення партійного та виборчого законодавства, а також проведення загальнонаціональної антикорупційної кампанії. На місцевому рівні головними задачами названо розбудову регіонального соціального капіталу, орієнтованого на демократичний розвиток, підвищення якості інформаційного простору, активізацію використання інструментів е-демократії тощо.

Вы можете пропустить до конца и оставить ответ. Pinging в настоящее время не доступны.