Дніпровські археологи знайшли на території міста садибу заможного пана, збудовану на початку 17-го століття

logo

Дніпровські археологи знайшли на території міста садибу заможного пана, збудовану на початку 17-го століття

Археологічна експедиція, яка протягом останнього року займається дослідженням території стародавнього містечка Стара Самар та Новобогородицької фортеці на території сучасного Дніпра, знайшла унікальну історичну будівлю — садибу 17-го століття, у якій приблизно до 1688 року проживала заможна родина. Про це з місця події передає Дніпроград.

Цю місцину почали досліджувати ще на початку 2000-х років під проводом видатної вченої Ірини Ковальової. Протягом останніх років у Дніпро приїжджають найкращі археологи з України, які підкреслюють унікальність старосамарського арехологічного комлексу. 

Саму ж садибу знайшли зовсім нещодавно. За усіма ознаками будівля належала доволі заможному мешканцю, який жив на периферії давнього козацького міста. Стара Самар у 17 столітті слугувала козацьким митним постом та транзитним поселенням для товарів і торговців. У часи свого розквіту місто знаходилося на кордоні із Кримським Ханством, що давало змогу місцевим мешканцям заробляти на торгівлі та розвивати поселення.

У старосамарській садибі археологи під керівництвом Дмитра Тесленка знайшли близько 50 монет Московії, польскі дукати та навіть підроблену голандську золоту монету, яку хтось із місцевих жителів вилив із бронзи та наніс тонкий шар позолоти. Окрім цього, про заможність власника оселі свідчать коштовні аксесуари, серед яких великі срібні перстні, хрести та філігранні гудзики, за які, за словами вчених, у той час можна було відгуляти хороше весілля.

«Все, що можна тут побачити, свідчить про доволі високе суспільне положення цієї родини. Стіни були вироблені із глини, побілені з обох сторін та оздоблені кахелем, шматки якого ми знайшли. Господар їздив верхи, любив порибалити та вполювати дичину. Ми також знайшли рештки риби, яка вже давно не водиться у Дніпрі та Самарі і занесена у Червону книгу України», — повідомив голова археологічної експедиції Дмитро Тесленко.

Проте, незважаючи на небідне життя, наприкінці 17-го століття садибу зруйнували під час будівництва поруч нової фортеці. Скоріш за все, це відбулося у 1688 році. Мешканці заздалегіть забрали основну масу цінних речей, після чого їх хату завалили. Це було зроблено заради того, щоб перед стінами фортеці залишилося лише чисте поле, яке давало змогу набагато краще захищатися та знищувати нападників.

Нагадаємо, археологічні знахідки підтверджують теорію про те, що місто Дніпро виникло у 1524 році. Протягом останніх років Стара Самар перетворилася на справжній етно-культурний центр, де проходять різноманітні історичні фестивалі.

Автор: Антон МОРОЗ