Чи завжди водій зобов’язаний надати страховий поліс на вимогу поліцейського?

logo

Чи завжди водій зобов'язаний надати страховий поліс на вимогу поліцейського?

Відомий факт, що поліс автоцивілки обов’язково повинен бути при водія, адже він є одним з обов’язкових документів, що дають право користуватися транспортним засобом. Але навіщо ж він потрібен і для чого, коли і кому його надавати допоміг розібратися представник ГУНП в Дніпропетровській області на прес-конференції у медіа-центрі «Мост-Дніпро».

За словами представника ГУНП в Дніпропетровській області страховий поліс потрібен кожному водію з метою забезпечення відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров’ю внасліднок дорожньо транспортної пригоди.

«В першу чергу, поліс захищає Ваші фінансові інтереси у разі настання ДТП з Вашої вини. З полісом «автоцивілки» Вам не треба буде замислюватися над тим, де взяти гроші, щоб розплатитися за пошкоджені Вами автомобіль, вітрини магазинів, дорожні знаки і тому подібне, або лікування постраждалих з Вашої вини людей. Збиток, заподіяний потерпілим в ДТП відшкодує страхова компанія», — зазначив він.

Експерт наголосив, що не підлягають обов’язковому страхуванню певна категорія осіб:

«Це учасникики бойових дій, інваліди війни, інваліди першої групи, особи, які керують транспортним засобом, що належать інвалідам першої групи».

У правилах дорожнього руху вказано, що водій зобов’язаний надати страховий поліс на вимогу поліцейського, але не йдеться про те, в яких саме ситуаціях поліція має право вимагати показати поліс.

«В першу чергу, знайте, що поліція не має права вас зупиняти тільки для того, щоб перевірити документи (і наявність поліса заодно). Інша справа, якщо мало місце порушення правил дорожнього руху — в цьому випадку водій повинен бути готовий показати страховку поліцейському на першу ж вимогу, оскільки під час складання протоколу поліцейський зобов’язаний перевірити наявність страхового поліса. У разі ж якщо поліса ОСАЦВ у вас з собою не виявиться, вас в кращому випадку чекає усне попередження, в гіршому — штраф»».

Крім випадків складання протоколів порушення ПДР, водієві потрібно показувати страховку ДАІ, коли відбувається оформлення протоколу дорожньо-транспортної пригоди.

«Тут потрібно врахувати, що якщо у винуватця події (або учасника ДТП, на якому відповідальність за подію лежить частково) не опиниться при собі страхового поліса, то йому доведеться заплатити не тільки штраф за порушення ПДР, що призвело до аварії, але і за відсутність на руках поліса», — повідомив представник ГУНП.

Трапляється, що у водія є поліс страхування, але, за збігом обставин, його немає з собою в машині, а патрульний просить пред’явити документ.  Це порушення, за яке передбачено штраф від 425 до 850 грн.

«Перш за все, на допомогу в цій ситуації приходить п. 21.2 ст. 21 Закону України «Про обов’язкове страхування», де сказано, що контроль за наявністю договорів обов’язкового страхування покладено на Державтоінспекцію та органи Державної прикордонної служби. У минулому році за цією статтею було складено 73 адміністративні протоколи, в цьому — вже 109 адмінпротоколи», — розповів експерт.

І пам’ятайте, що в тому випадку, якщо ви просто не оформили поліс обов’язкового страхування автоцивільної відповідальності та при цьому ваші дії на дорозі призвели до псування майна, нанесення шкоди здоров’ю і заподіяння моральної шкоди оточуючим, то вся фінансова відповідальність за компенсацію цих збитків лягає на ваші плечі.

Автор: Дарина ТВАРА