Археологи розповіли, що їли та як працювали дніпряни у стародавньому містечку Стара Самар

logo

Археологи розповіли, що їли та як працювали дніпряни у стародавньому містечку Стара Самар

У Дніпрі експедиція археологів, які досліджують стародавнє містечко Стара Самар на території сучасного міста, закриває сезон цьогорічних розкопок. Про унікальні знахідки та актуальність їх значення кореспонденту Дніпрограда сьогодні, 12 жовтня, розповіли керівники експедиції.

Нещодавно у старосамарській садибі, дослідження якої триває з 2000-х років, археологи під керівництвом Дмитра Тесленка знайшли маєток заможної родини. Про статки власника оселі свідчать не лише коштовні прикраси, але й площа приміщення, яка сягає 32 метрів квадратних.

Крім того, знайдені матеріали дають змогу дослідити побут та раціон тогочасних жителів. Зокрема, можна стверджувати, що харчувалися переважнорибою та дичиною, а також м’ясом кіз та рідше свиней. Про це свідчать викопані кістки свійських тварин. До того ж, коров тримали виключно для отримання молока.

В свою чергу, зрозуміти, яким саме інвентар використовували жителі Дніпра у XVII складніше. Адже фінансово забезпечені жителі Самарі ремеслами майже не займались, бо не мали такої потреби.

«Стара Самар — єдиний пам’ятник в Україні, який має три особливості: хороший сучасний вигляд, інформативний речовий матеріал та відомості у письмових джерелах. Це виокремилює містечко серед інших пам’яток. Головний висновок досліджень — підтвердження того, що на початку XVII століття існувало не лише поселення, але й торгово-ремісничий центр. Тобто всі елементи дають право говорити, що у Дніпрі було міське життя задовго до появи Катерини II», — стверджує доктор історичних наук, професор-археолог Ірина Ковальова.

Директор КП «Агентство развитку Дніпра» Володимир Панченко впенений, що історики послідовно наближаються до встановлення дійсної історії Дніпра. Тому в наступному році робота археологічної експедиції продовжуватиметься.

Нагадаємо, що протягом останніх років Стара Самар перетворилася на справжній етно-культурний центр, де проходять різноманітні історичні фестивалі.

Автор: Людмила СТУПАК