9 жовтня у революційному Дніпрі: як українські партії готувалися до виборів в український парламент

logo

9 жовтня у революційному Дніпрі: як українські партії готувалися до виборів в український парламент

Рівно сто років тому у революційному Дніпрі українські політичні партії билися за електоральні симпатії. У останні теплі осінні дні в Україні готувалися до виборів в Українські Установчі Збори, які мали би стати українським парламентом та доповнити органи тодішні представницькі органи влади, — Центральну Раду та уряд, — Генеральний Секретаріат.

8-9 жовтня 1917-го року у Катеринославі проходив губерніальний з’їзд селянських депутатів. Зібрання розглядало кілька питань, однак головним стала пропозиція про утворення виборчого блоку Селянського союзу (представницька організація селянського організованого руху в Україні) та Української Партії Соціалістів-Революціонерів, яка у 1917-му році була однією з найчисленніших та найвпливовивіх в Україні.

Зібрання у цілому вирішило об’єднати свої сили адже у Катеринославі зразка 1917-го року (до проголошення Української Республіки у місті) українські політичні партії лише почали змагатися за місце під сонцем та розширити свій вплив. У серпні, коли відбувалися вибори у Міську Думу, партіям не вдалося утворити український блок, в результаті чого у Думу вони провели лише кілька депутатів. Однак, більш успішними були вибори у Земське зібрання, де українським республіканцям належала половина місць. Відтак УПСР, УСДРП (Українська Соціал-Демократична Робітнича Партія, та УПСФ — Українська партія Соціалістів-Федералістів) нині знову проводила активну передвиборчу кампанію, — проводилися численні мітинги та збори на заводах та фабриках, активно долучалися до процесу і селяни.

Як покаже історія, уже через кілька тижнів більшовики проведуть захоплення влади у Петрограді, розпустять Всеросійські Установчі Збори, а потім ініціюють збройні виступи у містах південного-сходу України, сунуть сюди полки “іхтамнєтав”, зірвуть засідання українського парламенту. Що цікаво, як свідчать документи, вибори до першого українського парламенту у Катеринославській виборчій окрузі виграв саме блок Селянської Спілки та УПСР, — вони делегували до Зборів 22 представники (список очолив Сергій Бачинський, — згодом автора тексту Акту Злуки та помічника міністра закордонних справ Української Республіки). І це у той час, коли блок більшовиків та однієї із збільшовичених військових частин делегував лише 10 своїх членів.

Що цікаво, до парламенту від Катеринослава у складі УСДРП пройшов і голова уряду України, — Володимир Винниченко.

Автор: Максим МІРОШНИЧЕНКО